Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów namierzył w ubiegłym roku aż 135 przypadków, w których firmy deweloperskie chciały nas oszukać przy kupnie mieszkania. Nałożył na nie 680 tysięcy złotych kary.

Zobacz również:

  • Jeżeli chcesz kupić teraz mieszkanie, to masz wyjątkowo dobrą okazję do targowania się. Różnice między cenami oferowanymi w ogłoszeniach a faktycznymi są rekordowo duże. Z powodu załamania na rynku nieruchomości sprzedający godzą się na ogromne rabaty - średnio wynoszą one 19 tysięcy złotych. Uginają się nawet deweloperzy. więcej

Z najnowszego raportu UOKiK, do którego dotarł reporter RMF FM Krzysztof Berenda, wynika, że najczęściej deweloperzy próbowali namówić nas na... kupienie kota w worku. Chodziło o nowo budowane mieszkania.

Gdy podpisujemy umowę kupna mieszkania, często mamy w ręku tylko plany budowanego właśnie lokalu. Później, kiedy budynek już stoi, okazuje się, że inny niż w planach jest metraż czy układ pokoi albo że nagle wzrosła cena. W takim przypadku zawsze mamy prawo bezpłatnego zrezygnowania z zakupu mieszkania. Ukarane przez UOKiK firmy na to jednak nie pozwalały.

Inni namierzeni przez urząd deweloperzy próbowali zaś nielegalnie wykręcić się od odpowiedzialności za wielomiesięczne opóźnienia w budowie.