Mieszkania na rynku wtórnym czekają na sprzedaż co najmniej przez 3 miesiące - informują analitycy. Z ich analiz wynika, że w najgorszej sytuacji są właściciele drogich lokali, którzy muszą szukać kupca nawet przez 8 miesięcy.

Zastój na rynku nieruchomości i duża podaż mieszkań powoduje, że ich sprzedaż trwa dość długo. Z danych agencji nieruchomości Emmerson wynika, że na kupca najdłużej czekają mieszkania o cenie powyżej 900 tys. złotych. Od podpisania umowy z pośrednikiem do finalizacji umowy upływa w ich przypadku nawet 8 miesięcy.

Wbrew pozorom, sprzedaż taniego mieszkania wcale nie jest szybka i łatwa. Czas od wystawienia mieszkania na sprzedaż do zawarcia umowy jest najszybszy w przypadku lokali o cenach od 300 do 600 tys. złotych. Cała operacja trwa zaledwie 3 miesiące. Co ciekawe, właściciele tańszych lokali muszą czekać na kupca nawet miesiąc dłużej.

Nasze dane oparliśmy na analizie transakcji z rynku warszawskiego, gdańskiego, krakowskiego, poznańskiego oraz wrocławskiego - powiedział Jarosław Skoczeń, pełnomocnik zarządu w agencji Emmerson, która przeprowadziła badanie. Dodał, że właściciele, którzy chcieliby sfinalizować transakcję jeszcze w tym roku, już powinni wystawiać swoje mieszkania na sprzedaż.