Klienci banków powinni liczyć się z tym, że przed świętami i w ich trakcie - systemy rozliczeniowe nie będą pracować tak jak zwykle, czyli w tak zwanym trybie standardowym. Planowane w najbliższym czasie przelewy warto zrealizować z wyprzedzeniem, żeby pieniądze dotarły terminowo - przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

W dni ustawowo wolne od pracy i weekendy system Elixir nie realizuje sesji rozliczeniowych. 22 kwietnia - w Poniedziałek Wielkanocny, system Elixir nie będzie działać. Przelewy zlecone przez banki do KIR w piątek, 19 kwietnia po godz. 16.00 zostaną rozliczone w trakcie porannej sesji pierwszego dnia roboczego, czyli 23 kwietnia.

Jak to działa?

Krajowa Izba Rozliczeniowa zwraca uwagę, że w przypadku Euro Elixir, systemu rozliczającego przelewy w unijnej walucie (krajowe i kierowane do strefy euro), przerwa potrwa dłużej. System nie będzie funkcjonować również w piątek, 19 kwietnia. Tego dnia, w wielu krajach europejskich Wielki Piątek to tzw. banking holiday, czyli dzień wolny od pracy.

Niezależnie od funkcjonowania systemów Elixir i Euro Elixir, możemy skorzystać z płatności natychmiastowych wykonywanych w systemie Express Elixir, który umożliwia przesyłanie pieniędzy między kontami prowadzonymi w różnych bankach w czasie liczonym w sekundach. System działa całą dobę, przez cały rok, także w weekendy i święta.

Elixir to pierwszy w Polsce elektroniczny system rozliczeń międzybankowych do wymiany detalicznych zleceń płatniczych w złotych, który funkcjonuje na rynku od 25 lat. Przez ten czas za jego pośrednictwem, KIR rozliczyła ponad 22,3 mld transakcji międzybankowych na kwotę 72,2 bln złotych.

Opracowanie: