Zaczyna się sezon na najważniejsze nagrody w świecie kina. W niedzielę w USA rozdane zostaną Złote Globy, zapowiadające oscarową rywalizację. Z kolei w Niemczech trwają ostatnie przygotowania do dorocznego Berlinale. Wśród 26 filmów konkursowych jest aż 12 światowych premier.

Berliński Festiwal Filmowy to jednak nie tylko konkurs. To okazja, by zobaczyć obrazy, które trudno obejrzeć w zwykłym kinie. W tym roku zostaną pokazane m.in. film francusko-niemiecki „Z miłości do narodu” (poza konkursem). Obraz w całości zmontowano z archiwalnych zdjęć Stasi.

W tym filmie jest fragment, który pokazuje, jak współpracownicy Stasi sami siebie nawzajem szpiegowali. Nakręcono sceny, jak pan i pani oficer flirtowali ze sobą. Sam film też jest komentowany przez Stasi. Jeden z funkcjonariuszy, opisując taką scenę, nie jest w stanie zrozumieć, że to, co robi w NRD, jest nienormalne - mówi jeden z organizatorów festiwalu.

Na Berlinale będą zorganizowane warsztaty dla filmowców z krajów wstępujących do Unii Europejskiej. Nauczą się tam, jak zdobywać pieniądze na produkcję.

Berlinale startuje się 5 lutego.

19:10