Podatkowa rewolucja VAT na razie tylko dla państwowych spółek - ustalili dziennikarze RMF FM. Ministerstwo Finansów chce, by dzielenie płatności VAT, czyli tzw. „split-payment” najpierw dotyczyło wyłącznie spółek Skarbu Państwa. To ma być nowa - w przyszłości masowa - metoda zwalczania oszustów podatkowych.

Chodzi o zmianę filozofii płacenia podatku VAT. Na przykład: kupujemy jakiś towar, który kosztuje 123 złote, czyli płacimy 100 złotych + 23 złote podatku VAT. Dziś 123 złote płacimy sprzedawcy i on odprowadza podatek skarbówce. Nowy pomysł, czyli "split-payment", będzie polegał na tym, że sprzedawcy zapłacimy 100 złotych, ale 23 złote VAT-u zapłacimy na osobne konto - tylko dla skarbówki.

Zwykłych konsumentów ta zmiana nie obejmie, ale przedsiębiorców, zwłaszcza większych - już tak. Tyle że w przyszłości. W pierwszej kolejności pod koniec roku program zostanie wprowadzony pilotażowo, tylko w państwowych spółkach.

Konkretne rozwiązanie ma być gotowe za kilka miesięcy

O wprowadzeniu do Polski metody "split-payment" mówi się w Polsce od dawna. Wczoraj wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki ogłosił, że konkretne rozwiązanie będzie gotowe za kilka miesięcy.

Wicepremier pytany był o to, czy Komisja Europejska wyrazi zgodę na to, by wprowadzić split payment w Polsce. Włosi w listopadzie ogłosili rozpoczęcie stosowania split payment dla zamówień publicznych i dla jednostek publicznych, państwowych. Od stycznia 2015 r. wdrożyli to rozwiązanie. W lipcu 2015 r., a więc pół roku po wdrożeniu tego rozwiązania przez Włochy, Komisja Europejska wyraziła zgodę - powiedział.

Wyjaśnił, że to rozwiązanie punktowe, na którym Włosi odzyskali 2 mld euro, co - przekładając na nasze warunki - dałoby ok. 3-4 mld złotych. Mogę powiedzieć, że z ogromną dozą prawdopodobieństwa jeszcze w tym roku zastosujemy, podobnie jak Włosi, ten wariant i nie spodziewam się innego potraktowania przez Komisję Europejską Polski, niż potraktowała Włochów - powiedział.

Dodał, że resort finansów pracuje także nad szerszym mechanizmem. Wiceminister finansów Paweł Gruza był w Brukseli i rozmawiał o tym w KE.

Jest tam wstępny pozytywny oddźwięk, aczkolwiek nie mamy jeszcze oficjalnych not po obu stronach. Jestem optymistą (...), jestem pozytywnie nastawiony do tego - powiedział Morawiecki.

Mówił, że unijna luka w VAT jest gigantyczna - wynosi ok. 180-200 mld euro. Wyobraźmy sobie zlikwidowanie tej luki w połowie, mamy drugi budżet unijny roczny do wydania (...) w UE - powiedział.

"Rząd chciałby minimalizować tzw. solidarną odpowiedzialność"

Wskazał, że wdrażaniem split paymentu w Polsce rząd chciałby minimalizować tzw. solidarną odpowiedzialność. Czyli z kolei model czeski. Bo Czesi wdrożyli split payment w dużym obszarze, w dużej części swojej gospodarki. To jest kierunek, w którym idziemy - powiedział. Wskazał, że jeden filar (walki z wyłudzeniami VAT - PAP) to daleko idąca elektronizacja, a drugi - to zmiany regulacyjne.

Jest jeszcze trzeci obszar, w którym zaczynamy odnosić ogromne sukcesy, co będzie widać pośrednio i w rachunkach naszych w pierwszym kwartale i widać np. w wynikach Orlenu czy Lotosu. A mianowicie - fizyczne kontrole na drogach polskich: cystern, samochodów (...). Za kilka miesięcy ciężarówki będą miały lokalizatory - powiedział.

Wicepremier poinformował ponadto, że z ministrem infrastruktury i budownictwa Andrzejem Adamczykiem pracuje nad dodatkowym wzmocnieniem systemu ściągania opłat drogowych, aby informacja spływała do jednego systemu centralnego, gdzie również instytucje finansowe i skarbowe będą mogły korzystać z tych danych w odpowiedni sposób.

Czyli krótko mówiąc, tę pętlę, te sieci antymafijne zarzucamy w bardzo wielu miejscach. To nie jest regulacja (...), elektronizacja obrotu, również fizyczna obecność naszych celników, naszych pracowników urzędów kontroli skarbowej, pracowników CBA, ABW (...); to jest wspólna praca nad walką z mafią VAT-owską - dodał. 

(mal)