Rząd przesuwa sprzedaż państwowych spółek na koniec tego i przyszły rok - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". W pierwszej połowie tego roku resort skarbu państwa uzyskał z prywatyzacji niecałe 3,8 mld zł, co oznacza, że może być problem z wypełnieniem rocznego planu, który zakłada wpływy w wysokości 10 mld zł.

Ministerstwo jest jednak optymistyczne. Jest jeszcze kilka projektów, które w naszej ocenie pozwolą na realizację planu na 2012 r. - uważa Magdalena Kobos, rzeczniczka MSP.

Według ekspertów, gdyby jednak MSP się pomyliło, to katastrofy nie będzie. Wpływy z prywatyzacji to jedno z pozadłużnych źródeł finansowania deficytu. Jeśli będą mniejsze, resort raczej nie będzie miał problemu z uzupełnieniem go większymi emisjami obligacji, na które ciągle jest duży popyt.

Jak przyznaje Magdalena Kobos, resort, jak każdy uczestnik rynku, chce uzyskać jak najwięcej pieniędzy ze sprzedaży. Po analizie przesunęliśmy debiut Polskiego Holdingu Nieruchomości na drugą połowę roku. Na jesień planowana jest także oferta publiczna Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin - wylicza.