Będzie pilna podwyżka emerytur dla rencistów, którzy osiągnęli już wiek emerytalny, ale nie legitymują się odpowiednią liczbą przepracowanych lat. Sprawa dotyczy ponad 100 tysięcy osób. Ich nie dotyczą przepisy o minimalnej emeryturze w wysokości 1000 złotych. To ma się szybko zmienić – ustalili dziennikarze RMF FM. Problem opisała dziś „Gazeta Wyborcza”.

Zdj. ilustracyjne /RMF24.pl

Nowe - poprawione - przepisy mają wejść w życie już od 1 lipca. Wtedy już wszyscy byli renciści, którzy stali się emerytami będą dostawać minimum 1000 złotych miesięcznie, a nie 800 czy 900 złotych, jak dziś.

Problem pojawił się, gdy rząd wprowadził od marca 1000-złotową minimalną emeryturę. Okazało się, że jest grupa osób, które czują się pominięte przez ustawodawcę - przyznaje wiceminister pracy Marcin Zieleniecki. Kategorycznie jednak nie chce tego nazywać błędem czy wpadką.

Minister dodaje, że jest gotowy projekt ustawy, który to naprawia. Trwają ostatnie konsultacje. Za maksymalnie 2 tygodnie ma zostać przyjęty przez rząd i szybko trafić do parlamentu.

(mn)