Długo oczekiwany i ogłaszany prawie jako zbawienie dla polskiej gospodarki offset jest zagrożony. Być może polska gospodarka będzie musiała pożegnać się z kilkoma miliardami offsetowych dolarów. Wiele z polskich firm nie stać bowiem na wcielenie w życie podpisanych już kontraktów. A wszystko przez opieszałość Ministerstwa Finansów.

Do 18 sierpnia polskie firmy mają czas na podpisanie offsetowych kontraktów. Wiele z nich już to zrobiło. Teraz jednak obawiają się, że na wcielenie w życie tych kontraktów nie będzie ich stać, jeśli fiskus szybko nie zdecyduje, co z podatkiem za tzw. transfer technologii.

Bydgoskie Wojskowe Zakłady Lotnicze podpisały kontrakt wart prawie 300 milionów dolarów. Obawiają się jednak, że za transfer technologii w ramach umowy offsetowej będą musiały zapłacić kilka milionów dolarów podatku.

Bydgoska firma podpisała umowę z Kanadyjczykami na remont małych samolotów cywilnych. Aby zacząć produkcję - a ma ona ruszyć we wrześniu – zakłady dostaną dokumentację techniczną, a pracownicy przejdą szkolenia. Wszystko to warte będzie 20 milionów dolarów.

Według przepisów, bydgoskie zakłady będą musiały za to oddać fiskusowi od razu prawie 10 milionów dolarów w gotówce.

Musiałbym wyłożyć pieniądze, których nie mam. Z takich powodów musiałbym niestety rozłożyć ręce i przeprosić Kanadyjczyków, że nie jestem w stanie tego zadania zrealizować. Byłoby to kompromitacją. W analogicznej sytuacji są praktycznie wszyscy „offsetobiorcy” w Polsce - wyjaśnia szef Wojskowych Zakładów Lotniczych w Bydgoszczy, pułkownik Jan Żuk.

Przedsiębiorcy, którzy liczą na offsetowe technologie, ostrzegają, że będą musieli zrezygnować z darowizn, które proponują nam Amerykanie, bo nie stać ich na zapłacenie wysokiego podatku dochodowego. Tym samym realna staje się groźba, że offset, który miał ożywić polską gospodarkę, odpłynie do... czytaj więcej

Zrezygnowanie z kontraktu z Kanadyjczykami to powolna śmierć WZL w Bydgoszczy. Od maja Ministerstwo Finansów zapowiada rozwiązanie tej sprawy. Czas jednak mija a efektów pracy ministerstwa nie widać.

05:55