Odszkodowania dla frankowiczów, niższy wiek emerytalny, podwyżki rachunków za prąd i wodę oraz rozpad Wielkiej Brytanii. O tych tematach gospodarczych będzie głośno w nadchodzącym tygodniu.

W przyszłym tygodniu Sejm zajmie się dwoma prezydenckimi projektami ustaw. Pierwszy dotyczy wsparcia dla frankowiczów. Ta ustawa zakłada, że banki będą musiały oddać klientom to, co zarobiły na tak zwanych spreadach, czyli na ustalaniu niekorzystnych kursów walut. Mowa tu nawet o 9 miliardach złotych. Oprócz tego Sejm zajmie się ustawą o obniżeniu wieku emerytalnego.

We wtorek zbiera się rząd. Ma on przyjąć projekt nowego prawa wodnego, które niestety zakłada podwyżkę opłat za wodę - zarówno dla nas, zwykłych konsumentów, jak i dla wielkich zakładów przemysłowych. Więcej zapłacą między innymi elektrownie, a to oznacza, że i rachunki za prąd będą wyższe.

W nadchodzącym tygodniu ważne rzeczy będą działy się także za granicą. Premier Szkocji Nicola Sturgeon ogłosiła, że przedstawi nowy projekt ustawy o kolejnym referendum w sprawie niepodległości. Po tym, jak Wieka Brytania uznała, że chce odłączyć się od Unii Europejskiej, Szkoci chcą odłączyć się od Brytanii, bo wolą pozostać w europejskiej wspólnocie. To może wyraźnie osłabiać funta.

(mn)