Nowy Świat w Warszawie jest najdroższą ulicą w Polsce, 38. - na świecie. To jedyna ulica w całym kraju, gdzie wynajęcie lokalu kosztuje więcej niż tysiąc euro rocznie. Za metr kwadratowy. Mieszczą się tu kawiarnie, restauracje czy sklepy. Jest ich naprawdę sporo. Ten, kto chciałby tu handlować, może mieć problemy ze znalezieniem pustego lokalu.

Okazuje się, że choć w czasach kryzysu ceny najmu powierzchni handlowych spadają, to w Warszawie - rosną. Nowy Świat wciąż ma się dobrze. Na czele stawki 274 najdroższych ulic - jak wynika z corocznego raportu opracowanego przez agencję Cushman and Wakefield - wciąż jest nowojorska Piąta Aleja, gdzie roczny czynsz za wynajem sięga 13 tys. euro za metr kwadratowy. W gronie najdroższych znalazły się również hongkońska dzielnica Causeway Bay oraz Pola Elizejskie w Paryżu.

Czy warszawski Nowy Świat, gdzie tłoczno właściwie przez cały dzień, goni nowojorską Fifth Avenue? Przechodniów pytała o to nasza reporterka Agnieszka Witkowicz:

Ranking stworzono na podstawie cen za metr kwadratowy. Piotr Świątkowski sprawdził, ile wart jest grunt pod jedną stopą przy ulicy Półwiejskiej w Poznaniu, która jest na szóstym miejscu najdroższych ulic w Polsce. Jak wyliczył nasz reporter to 669 złotych i 9 groszy. Jak to obliczył? Posłuchaj:

Z kolei aż 924 euro miesięcznie kosztuje metr kwadratowy przy ulicy Floriańskiej w Krakowie. To trzecia w Polsce najdroższa ulica - po Nowym Świecie i Chmielnej w Warszawie. Najdroższa nie znaczy jednak, że najlepsza do mieszkania. Nasz reporter Maciej Grzyb spacerował Floriańską. Mieszkańców spotkał niewielu - można by ich policzyć na palcach jednej ręki. Jak się okazuje, jako jedyni narzekają na jedną z najbardziej znanych krakowskich ulic. Posłuchaj relacji:

Najdroższe ulice świata

1 Nowy Jork Piąta Aleja 13 027 (cena za 1m2 na rok w euro)
2 Hong Kong Causeway Bay 11687
3 Paryż Pola Elizejskie 7732
4 Mediolan Via Montenapoleone 6800
5 Tokio Ginza 5950
6 Londyn New Bond Street 5885
7 Zurych Bahnhofstrasse 5246
8 Dublin Grafton Street 4356
9 Monachium Kaufingerstrasse 3600
10 Sydney Pitt Street Mall 3436
38 Warszawa Nowy Świat 1008