"Rozmowy przedstawicieli trojki z władzami Grecji przyniosły postęp" - powiedział Atenach ekspert Międzynarodowego Funduszu Walutowego Poul Thomsen. Uczestniczył on w przygotowaniu nowego pakietu środków, mających dać 11,5 mld euro oszczędności.

Osiągnęliśmy "znaczny postęp", wrócimy do Aten na początku września- powiedział mediom Thomsen po spotkaniu z greckim ministrem finansów Jannisem Sturnarasem i ministrem pracy Jannisem Wrucisem.

Greccy ministrowie rozpoczęli rano w Atenach spotkania z ekspertami wierzycieli trojki - Poulem Thomsenem (IMF), Klausem Masuchem (Europejski Bank Centralny) i Matthiaswm Morsem z Unii Europejskiej w sprawie programu oszczędności na lata 2013-14.

Nacisk na rząd

Eksperci trojki od dwóch tygodni naciskają, by grecki rząd koalicyjny zastosował nowe cięcia w wydatkach publicznych, obejmujące zmniejszenie pensji i emerytur.

Środki te są - według wierzycieli - warunkiem wstępnym uruchomienia transzy w wysokości 31,5 mld euro dla Grecji z drugiej pożyczki w wysokości 130 mld euro. Pogrążona w długach Grecja jest uzależniona od pomocy partnerów ze strefy euro i MFW. Dwa pakiety pomocy dla Aten wynoszą około 240 mld euro na lata 2010-2014.