Będę namawiał premiera, by różnego rodzaju kontrowersyjne pomysły konsultował z prawnikami - tak mówi w rozmowie z radiem RMF prezydent Aleksander Kwaśniewski. Prezydent nie chce, by w przyszłości pojawiały się takie ustawowe buble, jak rządowa propozycja abolicji podatkowej.

Prezydent Kwaśniewski, z którym podczas szczytu NATO w Pradze rozmawiał Konrad Piasecki, mówi, że jest zadowolony z wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Proszę sobie wyobrazić, co by się stało, gdybym podpisał te ustawy, gdyby one weszły w życie i z innego wniosku zostały zakwestionowane - mówił prezydent.

Aleksander Kwaśniewski jest zaniepokojony tym, że rząd i Sejm przyjmują takie „buble prawne” jak ustawa abolicyjna. Jest na pewno pytanie do rządu, jak wzmocnić służby prawne w samym rządzie, jak bardziej zaufać Radzie Legislacyjnej, bo wiem, że w tej mierze była słabo pytana, żeby nie powiedzieć, że w ogóle nie była pytana.

Prezydent nie uważa jednak, że odwołanie Grzegorza Kołodki ze stanowiska ministra finansów, czego żąda Platforma Obywatelska, jest konieczne: Opozycja żądała już tylu głów ministrów. To można traktować jako stały element gry i ich prawo.

Wywiad z Aleksandrem Kwaśniewskim

Foto: Marcin Wójcicki RMF, Praga

09:40