W zeszłym roku, tak jak w poprzednich, najlepiej płacono w branży informatycznej. Według nowego raportu, średnia pensja w 2020 roku wynosiła tam 9200 złotych brutto, czyli 6600 złotych na rękę. Inne, nowsze dane sugerują jednak, że na szczycie listy najlepiej płacących branż nastąpiła właśnie zmiana.

Informatycy w zeszłym roku wyprzedzili pracowników branży wydobywczej oraz bankowości i ubezpieczeń. Górnicy i finansiści zarabiali średnio w 2020 roku o 600 złotych brutto miesięcznie mniej niż magicy od komputerów. Z nowego raportu firmy Personnel Service wynika, że o 1200 złotych mniej brutto od informatyków zarabiali przeciętnie w zeszłym energetycy, czyli pracujący w działach wytwarzanie ciepła, gazu i prądu. To są dane za zeszły rok, kiedy to pensje ogólnie w gospodarce urosły o pięć procent, a teraz wzrost płac przyspieszył.

Warto dodać, że według nowszych danych GUS dotyczących wynagrodzeń w poszczególnych branżach w marcu 2021 roku, pracownicy teleinformatyki mają już średnią pensję na poziomie 10500 złotych brutto, czyli 7500 złotych netto. 7800 na rękę zarobili średnio pracownicy innej branży, w której przeciętne wynagrodzenia urosły w ciągu roku trwania pandemii aż o 20 procent. Chodzi tu o produkcję farmaceutyków.

Należy zastrzec, że dane z pojedynczego miesiąca mogą być jednak mniej wiarygodne niż całoroczne, np. ze względu na wysokość premii. Nie ulega jednak wątpliwości, że w czasie pandemii, mimo dalszego wzrostu atrakcyjności w branży teleinformatycznej, bardziej odczuwalny wzrost wynagrodzeń dotyczył właśnie produkcji farmaceutycznej.

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.
Opracowanie: