Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno rosną w reakcji na konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XI kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 85,91 USD, wyżej o 3,77 proc.

Ropa Brent na ICE w dostawach na XII wyceniana jest po 87,58 USD za baryłkę, wyżej o 3,55 proc.

Wydarzenia na Bliskim Wschodzie destabilizują rynki w wielu regionach świata. Inwestorzy mają nad czym się zastanawiać - mówi Kyle Rodda, starszy analityk rynku w Capital .com.

Analitycy zwracają uwagę, że rosną obawy przed szokiem podażowym na rynkach ropy.

Inwestorzy mogą zachowywać niepokój przez kilka dni, dopóki ryzyko eskalacji konfliktu nie osłabnie - mówi Rodda.

Granica Izraela nie jest szczelna. USA wysyłają grupę uderzeniową

W Izraelu trwają walki w sześciu miejscach, a terroryści z Hamasu wciąż mogą przenikać przez granicę - wynika z informacji izraelskiej armii.

Rzecznik prasowy Sił Obronnych Izraela (IDF), generał brygady Daniel Hagari, poinformował w poniedziałek rano, że na terytorium Izraela nadal znajdują się terroryści oraz że armia bada wykorzystywanie wydrążonych przez nich tuneli ze Strefy Gazy - podał portal I24.

Hamas zaczął wojnę z Izraelem dokonując największej masakry cywilów w historii naszego kraju - powiedział generał. Zapłaciliśmy wysoką cenę, ale przywrócimy obywatelom Izraela bezpieczeństwo - oznajmił.

Generał Hagari przekazał podczas briefingu prasowego, że w rejonie przygranicznym nadal istnieje sześć punktów zapalnych. W tej chwili w pobliżu Strefy Gazy trwają walki w sześciu lokalizacjach - powiedział Hagari.

Bojownicy z Hamasu nadal są w stanie przenikać przez granicę.

Walka z Hamasem "trwa dłużej niż zakładano" - powiedział agencji Reutera pułkownik Richard Hecht.

Stany Zjednoczone wysyłają grupę uderzeniową z lotniskowcem na czele w rejon wschodniego Morza Śródziemnego.

Szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił w niedzielę, że USA wysłały w region wschodniego Morza Śródziemnego grupę uderzeniową z lotniskowcem USS Gerald Ford, a także dostarczą izraelskiemu wojsku sprzętu i amunicję. Prezydent Biden przekazał w rozmowie z izraelskim premierem, że pomoc jest w drodze i wkrótce wysłane zostaną kolejne transporty.