Według najnowszego wydania brytyjskiego czasopisma naukowego „Science” do 2050 r. liczba ludzi mówiących od dziecka w j. angielskim gwałtownie zmniejszy się w stosunku do statystyk zebranych w połowie ubiegłego stulecia.

Język angielski jest niewątpliwe najbardziej popularnym językiem świata. Jeśli jednak chodzi o liczbę ludzi posługujących się nim od dziecka nie może on konkurować z językiem chińskim: Chińczyków jest ponad miliard, a Anglosasów łącznie tylko 372 miliony.

Zdaniem brytyjskiego czasopisma, do połowy obecnego stulecia, więcej ludzi na co dzień posługiwać się będzie językiem arabskim i hiszpańskim niż mową Szekspira. Należy tu podkreślić, że badania przeprowadzone przez brytyjskich lingwistów dotyczą wyłącznie osób, dla których angielski jest językiem ojczystym. Hegemonia jaką posiada w świecie komputerów, nauki czy choćby nawigacji powietrznej pozostanie bez zmian.

Uczeni ostrzegają jednocześnie, że aż 90 procent wszystkich istniejących obecnie języków może ulec zapomnieniu ponieważ ludzie stopniowo przestaną ich używać.

17:20