Amerykańska gospodarka prawdopodobnie uniknie recesji, a obniżki stóp procentowych przez Fed powinny pomóc w odbiciu w gospodarce w dalszej części roku - uważa szefowa Federal Reserve Bank w San Francisco Janet Yellen. Ale na razie gospodarka będzie rozwijać się wolniej.

Jest bardzo prawdopodobne, że amerykańska gospodarka doświadczy w nadchodzących kwartałach powolnego wzrostu, a nie otwarcie recesji - powiedziała Yellen podczas wystąpienia w piątek w Honolulu. Dodała, że jest ryzyko, iż wzrost gospodarczy może być gorszy od prognoz. Yellen stwierdziła, że bankowcy z Fed muszą być przygotowani do działania w odpowiednim momencie.

Analitycy oceniają, że amerykańska Rezerwa Federalna obniży w marcu stopy procentowe o kolejne 50 pkt. bazowych, po pięciu już obniżkach od września 2007 r., do obecnie 3,0 proc. Zdaniem Yellen, pakiet pomocy gospodarce USA przyjęty przez Kongres w czwartek pomoże wzrostowi gospodarczemu. Powinien to być znaczny bodziec dla gospodarki w drugiej połowie roku - zaznaczyła.