Branża budowlana w Polsce kurczy się w zastraszającym tempie. W kwietniu liczba rozpoczętych budów mieszkań spadła w porównaniu z zeszłym rokiem aż o 32,4 procent. Takie fatalne dla budowlańców dane podał Główny Urząd Statystyczny.

Mimo że branża budowlana ledwo zipie, a większość spółek z tego sektora miała w 2012 roku fatalne wyniki, to wynagrodzenia prezesów nie ucierpiały. Doskonale zarabiają nawet menedżerowie bankrutów - stwierdza "Puls Biznesu". czytaj więcej

Jeżeli chodzi o rozpoczęte budowy mieszkań, to gigantyczny spadek odnotowano w Wielkopolsce i na Mazowszu. Z najnowszych danych wynika, że buduje się tam aż o połowę mniej mieszkań niż przed rokiem. Niewielką poprawę widać tylko w dwóch województwach: świętokrzyskim i opolskim.

W skali całego kraju nie ma się co spodziewać poprawy w najbliższych miesiącach, bo liczba wydanych pozwoleń na budowę też spadła. Przez rok - o 34 procent.

Dla budowlańców te wyliczenia oznaczają naprawdę duże kłopoty. Natomiast z punktu widzenia osób kupujących lub sprzedających mieszkania, można się spodziewać, że na rynku będzie mniej wolnych mieszkań. Ich cena więc wreszcie zacznie powoli rosnąć.

(mal)