Do rządu w Pekinie wpłynęły plany budowy fabryki Boeinga w Chinach. Będzie to pierwszy zagraniczny zakład tej firmy – podały chińskie media tuż przed rozpoczęciem wizyty prezydenta Xi Jinpinga w USA, gdzie zwiedzi fabrykę Boeinga pod Seattle.

Do rządu w Pekinie wpłynęły plany budowy fabryki Boeinga w Chinach. Będzie to pierwszy zagraniczny zakład tej firmy – podały chińskie media tuż przed rozpoczęciem wizyty prezydenta Xi Jinpinga w USA, gdzie zwiedzi  fabrykę Boeinga pod Seattle.
Do rządu w Pekinie wpłynęły plany budowy fabryki Boeinga w Chinach /ETIENNE LAURENT /PAP/EPA

Zakład Boeinga ma powstać w Zhoushan w prowincji Zhejiang na wschodnim wybrzeżu Chin, w sąsiedztwie lotniska i portu morskiego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, umowa o współpracy zostanie podpisana podczas wizyty prezydenta Xi w Stanach Zjednoczonych - poinformował dziennik ekonomiczny "Shanghai Zhengquan Bao".

Dwa tygodnie wcześniej o planach budowy w Chinach pierwszej zagranicznej fabryki Boeinga donosił magazyn "Aviation Weekly". Według niego amerykańska firma zamierza prowadzić w Chinach prace wykończeniowe oraz dystrybucję maszyn serii 737 - najlepiej sprzedających się samolotów komercyjnych na świecie.

Boeing nie potwierdził wówczas tych doniesień. Przyznał jedynie, że zawsze szuka dróg ekspansji i poprawy produktywności. "Jednym ze sposobów jest praca z partnerami na całym świecie, w tym w Chinach, na naszym największym zagranicznym rynku" - napisano w oświadczeniu firmy.

"Odważny krok"

Przesunięcie części prac z zagłębia produkcyjnego Boeinga na północnym zachodzie USA do Chin byłoby odważnym krokiem dla firmy, która jak dotąd otworzyła tylko jedną fabrykę poza stanem Waszyngton - komentuje Reuters. Byłoby również zgodne z globalnym trendem do przemieszczania produkcji w przemyśle lotniczym i mogłoby pomóc Boeingowi wygrać rywalizację cenową z europejskim Airbusem - ocenia światowa agencja.

Samoloty Airbus produkuje się głównie we francuskiej Tuluzie, jednak firma ma również zakłady w niemieckim Hamburgu i chińskim Tiencinie. Wcześniej w tym miesiącu Airbus uruchomił swoją pierwszą linię produkcyjną w USA - w Mobile w stanie Alabama wytwarzane są samoloty z rodziny A320.

Dla Boeinga Chiny są obecnie największym rynkiem zagranicznym. W 2014 roku firma sprzedała chińskim klientom 155 maszyn i przyjęła zamówienia na 400 kolejnych - podają chińskie media.

Budowa fabryki Boeinga w Chinach pozwoli na włączenie większej liczby chińskich firm do łańcucha dostaw dla tego lotniczego giganta. Przełoży się też na znaczny wzrost chińskiego przemysłu lotniczego, co wpisuje się w ogólną chińską politykę stawiania na produkcję wysokiej jakości - zauważa portal branżowy "Minhang Ziyuan".

Xi Jinping rozpoczyna we wtorek swoją pierwszą wizytę państwową w USA od kiedy w 2013 roku objął funkcję prezydenta Chin. Odwiedzi Seattle, gdzie zaplanowano spotkania z przemysłowcami, Waszyngton, gdzie podejmie go prezydent Barack Obama, a na koniec Nowy Jork - by wygłosić przemówienie w siedzibie ONZ.