"Przez posłów PO został złożony projekt ustawy zmieniający ustawę o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015. Jeżeli przyjrzeć się przepisom tego projektu można powiedzieć krótko, to jest ustawa o likwidacji polskiego górnictwa kamiennego, które rozpoczyna się od czterech kopalń. To tragedia dla Śląska, to tragedia także dla Małopolski" – powiedział Andrzej Duda, europoseł PiS i kandydat tej partii na prezydenta. "Na Śląsku jest realizowany kolejny plan tzw. restrukturyzacji. To słowo restrukturyzacja jest kłamstwem, dlatego że w rzeczywistości jest to likwidacja" - dodał.

Andrzej Duda zaapelował, aby prezydent Bronisław Komorowski zawetował ustawę dotyczącą górnictwa, jeśli zostanie uchwalona. Żeby z góry zapowiedział, bo tylko taka zapowiedź może spowodować zawahanie ze strony rządu i posłów, że prezydent tej ustawy nie podpisze, że będzie weto, że skieruje ją ponownie do Sejmu, a tam nie znajdzie się większość, która będzie mogła ją powtórnie uchwalić - mówił. Jego zdaniem ustawa, którą nazwał "szkodliwą dla polskich interesów strategicznych", nie powinna się znaleźć w polskim systemie prawnym.

Kandydat PiS na prezydenta podkreślił, że Polska potrzebuje odbudowy przemysłu. To jest dziś wielki cel dziejowy, bo chodzi o przyszłość następnych pokoleń w Polsce. Chodzi o to, żeby młodzi ludzie z zagranicy wrócili do Polski, a ci, którzy jeszcze nie wyjechali, żeby tutaj znaleźli pracę - mówił.

Górnicy na Śląsku kontynuują protest przeciwko likwidacji kopalń. Związkowcy nie zgadzają się na likwidację czterech kopalń, co zapowiedział w środę rząd.

(mn)