Firma sprzedaży wysyłkowej Amazon.com prowadzi testy z użyciem samolotów bezzałogowych (dronów). Docelowo mają służyć w szybkich dostawach zamówionych towarów - poinformował szef spółki Jeff Bezos. Jego zdaniem stanie się tak w przeciągu pięciu lat.

Drony Octocopters byłyby wykorzystywane do dostarczania przesyłek o wadze nie większej niż 2,3 kg w ciągu 30 minut od złożenia zamówienia. Bezos ocenia, że taka usługa, Prime Air, mogłaby ruszyć w ciągu najbliższych pięciu lat.

Wiem, że to brzmi jak science fiction, ale tak nie jest. Będziemy w stanie oferować dostawy w ciągu pół godziny dla przedmiotów o wadze do 2,3 kg, które stanowią 86 proc. wszystkich zamówień - powiedział Bezos w programie "60 Minutes" w amerykańskiej stacji CBS.

Pewnego dnia widok maszyn Prime Air będzie normalny jak dziś widok samochodów pocztowych na drogach - dodał.

Na swojej stronie Amazon zamieścił krótki filmik, na którym dron zabiera pakunek z zamówieniem z firmowego magazynu i dostarcza go prosto do domu klienta.

Los Prime Air zależy od tego, czy amerykański Federalny Zarząd Lotnictwa (FAA) zatwierdzi wykorzystanie samolotów bezzałogowych do celów cywilnych. Bezos liczy, że jego firma uzyska taką zgodę już w 2015 roku.

Oczekuje się, że otwarcie przestrzeni powietrznej dla cywilnych lotów jednostek bezzałogowych nastąpi w USA około 2015 roku, a w Europie rok później.

(j.)