Amazon planuje otwarcie trzech wielkich centrów logistycznych w Polsce do 2015 r. W ciągu trzech lat od ich powstania utworzone zostanie aż 6 tys. miejsc pracy - poinformowali przedstawiciele spółki na konferencji prasowej w resorcie gospodarki. Już wkrótce rozpocznie się rekrutacja.

Poszukiwani są zarówno informatycy i księgowi, jak i pracownicy, którzy zajmą się pakowaniem i rozwożeniem paczek. To będą etaty na czas nieokreślony. Co do wynagrodzeń, to jeszcze ich nie ustaliliśmy, ale będą one uzależnione od średnich pensji w danym regionie, czyli we Wrocławiu i Poznaniu - mówi Tim Collins, szef Amazona na naszą część Europy. 

Oprócz sześciu tysięcy miejsc pracy, w okresach przedświątecznych, kiedy sklep wysyłkowy ma więcej zamówień, firma chce zatrudnić w każdym centrum po 3 tysiące dodatkowych pracowników, co daje łącznie dalsze 9 tysięcy sezonowych miejsc pracy.

Dwa pierwsze centra logistyczne powstaną w okolicach Wrocławia i Poznania, a ich otwarcie planowane jest na sierpień 2014 r. Kolejne centrum we Wrocławiu zostanie otwarte do połowy 2015 r.

Jesteśmy podekscytowani wejściem firmy Amazon do Polski. Otwarcie trzech ogromnych centrów logistycznych i stworzenie tysięcy nowych miejsc pracy jest bez wątpienia kamieniem milowym dla naszego dalszego wzrostu gospodarczego - powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Amazon.com to firma z Seattle w Stanach Zjednoczonych specjalizująca się w sprzedaży przez internet i jeden z pionierów tego typu biznesu. Początkowo Amazon.com był księgarnią internetową, ale wkrótce rozszerzył asortyment na inne produkty. Obecnie jest jedną z największych na świecie internetowych firm handlowych.

(jad)