Oszuści podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową, aby wyłudzić pieniądze lub dane - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Takich przypadków jest coraz więcej. Resort finansów zbiera informacje na ten temat i przesyła do specjalnego zespołu prowadzonego przez szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.


"W odpowiedzi na pytanie “DGP" resort informuje, że do Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT GOV w tym roku zostało wysłanych już 21 zgłoszeń. Rok wcześniej było ich zaledwie osiem" - podaje gazeta. Resort finansów zastrzega, że przekazywane nie są pojedyncze przypadki, a “zagregowane sprawy".

Jak wyglądają działania oszustów? To m.in. rozsyłanie e-maili z wezwaniem do zapłaty zaległego podatku VAT. Przed takimi wiadomościami niedawno ostrzegał resort. 

"Autor tych wiadomości, podszywając się pod KAS, podał numer konta, na które należało wpłacić rzekomą należność. Tego typu zawiadomienia rzecz jasna są fałszywe. Urzędy skarbowe nie wysyłają e-maili z wezwaniem do zapłaty zaległego podatku" - podkreśla ministerstwo finansów.


Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.