Wicepremier Jerzy Hausner poinformował po posiedzeniu rządu, że środowiska, które konsultowały podczas debaty społecznej plan cięć są w stanie go zaakceptować prawie w całości. Co więcej - Hausner jest przekonany, że rząd ten plan przyjmie już na najbliższym posiedzeniu.

Hausner zapowiedział kilka istotnych zmian, które nie znalazły się we wcześniejszych planach jak choćby to, że nie będzie można wybierać między emeryturą a rentą. Renta będzie natomiast przyznawana na czas określony i później weryfikowana.

Po przeprowadzonych przez rząd badaniach, w trakcie trzymiesięcznych konsultacji społecznych okazało się, że największy niepokój ludzi budzą plany zniesienia świadczeń przedemerytalnych i wydłużenie wieku emerytalnego.

Jednak zdaniem Hausnera, ponad połowa społeczeństwa jest świadoma potrzeby tych zmian: Wynik tej debaty, gdyby ująć go w możliwy najkrótszy, syntetyczny sposób dla mnie oznacza, chłodne przyzwolenie na to, by to co koniecznie zostało wreszcie dobrze i poprawnie zrobione.

Hausner jest pewien, że zarówno rada krajowa Unii Pracy, jak i jego koledzy z SLD poprą program i będzie można go rozpocząć już w marcu, kierując do Sejmu 10 niezbędnych ustaw.

06:00