Premier Beata Szydło odpowiadała na Facebooku na pytania nadesłane przez internautów w ramach konsultacji społecznych programu Rodzina 500+. Zapowiedziała, że ma on ruszyć w kwietniu przyszłego roku.

Premier Beata Szydło odpowiadała na Facebooku na pytania nadesłane przez internautów w ramach konsultacji społecznych programu Rodzina 500+. Zapowiedziała, że ma on ruszyć w kwietniu przyszłego roku.
Premier Beata Szydło /PAP/Paweł Supernak /PAP

Rząd PiS zapowiedział, że wprowadzenie świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł będzie jednym z jego priorytetów. Program "Rodzina 500+" ma wejść w życie, jak powiedziała premier Szydło w niedzielę, w kwietniu 2016 r., dzięki niemu rodzice otrzymają 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, a w przypadku rodzin, których dochód na osobę nie przekroczy 800 zł miesięcznie (1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) świadczenie będzie przysługiwało również na pierwsze dziecko.

Odpowiadając na pytania internautów, premier Szydło podkreśliła, że program Rodzina 500+ skierowany jest do wszystkich rodziców - także tych samotnie wychowujących dzieci oraz tzw. rodzin patchworkowych. Nie obejmie natomiast zawodowych rodzin zastępczych, do których skierowane są inne programy pomocy. Pieniądze będą wypłacane niezależnie od tego, czy rodzice pracują i płacą podatki. Zawarte w nazwie programu 500 zł to kwota netto, od której nie będą odprowadzane podatki.

Premier zapowiedziała, że ostateczny kształt programu ustalony zostanie po konsultacjach społecznych, ale jego twórcy obecnie skłaniają się do tego, aby pieniądze z programu Rodzina 500 + nie były wliczane do dochodów. Jak tłumaczyła, programem Rodzina 500+ zostaną objęci polscy emigranci, którzy żyją w innych krajach, natomiast dla uchodźców, którzy szukają schronienia w Polsce, skierowane są inne programy pomocowe. Skorzystanie z programu nie spowoduje utraty ulgi podatkowej na dzieci.

W ramach konsultacji społecznych pytania dotyczące programu Rodzina 500+ można przesyłać na adres: rodzina500plus@kprm.gov.pl

(mn)