Umowy warte około 250 mld dolarów zawarły chińskie i amerykańskie firmy w czwartek - drugim dniu wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Pekinie. Taka informacja została przekazana na konferencji prasowej. Tym samym przyjazd Trumpa okazuje się jedną z najbardziej owocnych wizyt przywódcy USA w Chinach.

15 umów w obszarach energetyki, lotnictwa, motoryzacji, rolnictwa i wysokich technologii zostało podpisanych po zakończeniu rozmów Trumpa z goszczącym go chińskim prezydentem Xi Jinpingiem w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie.

Wśród podpisanych w czwartek kontraktów znalazła się opiewająca na 83,7 mld dolarów umowa dotycząca gazu łupkowego, trzy warte po 4 mld dolarów umowy dotyczące produkcji układów scalonych i ramowa umowa sprzedaży samolotów Boeinga warta 37 mld dolarów.

Zawarto również umowy dotyczące produkcji silników lotniczych oraz sprzedaży samochodów i części motoryzacyjnych.

Po podpisaniu kontraktów Trump podkreślił, że stara się o redukcję deficytu handlowego USA z Chinami, który wynika, jego zdaniem, z niesprawiedliwych relacji handlowych pomiędzy krajami. Zaznaczył jednak, że nie wini za to Chin, ale poprzednie amerykańskie administracje.


(e)