Po 10 dniach przerwy banki na Cyprze zostaną otwarte w czwartek o godzinie 11 czasu polskiego. Jednocześnie lokalne media informują o nałożeniu serii ograniczeń, m.in. na wysokość przelewów i ilość gotówki wywożonej z kraju, aby uniknąć odpływu kapitału w chwili ponownego otwarcia placówek bankowych.

Z bankomatów będzie można wypłacić maksymalnie 300 euro. Szef wydziału audytu wewnętrznego cypryjskiego banku centralnego Jangos Demetriu dodał, że bez ograniczeń będzie można korzystać z kart kredytowych na terytorium Cypru, ale na operacje za granicą wprowadzono limit 5 tys. euro miesięcznie. Nie będzie możliwe również realizowanie czeków. 

Ograniczenia mają obowiązywać przez cztery dni, co przeczy wcześniejszym doniesieniom greckiej gazety "Kathimerini", według której miało to być siedem dni. Nie oznacza to, że w tym czasie w zależności od rozwoju sytuacji warunki nie mogą zostać zmienione - zastrzegł.

Dodał ponadto, że bank centralny będzie kontrolował wszystkie transakcje komercyjne na kwoty powyżej 5 tys. euro.

Przypomnijmy, że banki na Cyprze były zamknięte od 16 marca w związku z negocjacjami, prowadzonymi z międzynarodowymi wierzycielami, na temat planu ratunkowego dla wyspy w zamian za restrukturyzację sektora bankowego.


(mal)