40 mln ludzi na świecie jest chorych na AIDS lub zakażonych wirusem HIV. Eksperci coraz częściej sugerują, że walka z tą chorobą to właściwie przegrana, zwłaszcza w krajach słabo rozwiniętych. Australijscy naukowcy twierdzą jednak, że być może odkryli potencjalny i skuteczny sposób na powstrzymanie rozprzestrzeniania się AIDS. Tym sposobem jest... cytryna.

Sok z cytryny bardzo szybko ogranicza aktywność plemników. Po prostu prawie całkowicie zamraża ich ruchliwe ogonki. Sok z cytryny także skutecznie niszczy wirusa HIV - tłumaczy, prowadzący badania profesor Roger Short. Zastrzega jednak, że to dopiero wstępny etap badań.

Naukowcy tłumaczą, że teraz mogą jedynie mówić o „obiecujących wynikach badań laboratoryjnych”. Są w stanie zabić wirusa, jednak daleko są od stwierdzenia, że mają skuteczny środek w walce z HIV.

Badania wykazały, że 10-procentowy roztwór soku z cytryny potrafi zniszczyć wirusa HIV. Zanim jednak ten sposób zostanie poddany badaniom klinicznym, czyli na ludziach, miną jeszcze co najmniej 2–3 lata.

6:00