Jeszcze tylko do jutra zakłady przetwórstwa rolniczego, czyli np. mleczarnie i ubojnie, mogą składać wnioski o pomoc finansową z programu Unii Europejskiej SAPARD. W woj. świętokrzyskim na 400 takich firm wpłynęły do tej pory tylko 2 wnioski. Pieniądze, które nie zostaną wykorzystane, wrócą do Brukseli.

O unijne pieniądze mogli się strać rolnicy indywidualni, grupy producenckie oraz samorządy. W ubiegłym miesiącu zakończono zbieranie wniosków od gmin. Wówczas zainteresowanie było ogromne. Tym razem jest znacznie gorzej.

Pracownicy kieleckiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyznają, że o unijną pomoc pytało wielu właścicieli przetwórni owoców, ubojni i mleczarni, jednak tylko 2 firmy zdecydowały się ona złożenie odpowiednich dokumentów.

Stało się tak prawdopodobnie dlatego, że program ruszył w sierpniu i zaskoczył firmy. Jeżeli ktoś nie miał przygotowanej inwestycji, nie jest w stanie dokonać jej pełnego przygotowania i uruchomienia - tłumaczy Edward Adamiec z kieleckiego oddziału agencji.

Polska mogła wykorzystać 232 mln złotych przeznaczonych na program SAPARD, dzięki któremu można liczyć na zwrot od 30 do 50 proc. kosztów inwestycji podnoszącej standard w zakładzie tak, by spełniał on unijne normy. Wygląda jednak na to, że większa część tych pieniędzy wróci do Brukseli.

16:35