Nowozelandczyk Nigel Richards został mistrzem świata w scrabblach frankofońskich, mimo że... nie zna języka francuskiego. Słów nauczył się na pamięć z oficjalnego słownika scrabblisty.

49-letni Richards nie jest anonimowym graczem. Był już mistrzem świata w scrabblach angielskojęzycznych w 2007 i 2011 roku, a teraz został pierwszym w historii czempionem w odmianie frankofońskiej, który nie zna języka Moliera. On potrzebował dziewięciu tygodni, aby nauczyć się wszystkich słów składających się od dwóch liter do dziesięciu i je zapamiętać - powiedział przedstawiciel francuskiej federacji Antoine Rousseau.

W finale Richards pokonał Gabończyka Schelicka Ilagou Rekawe. Otrzymał burzliwe oklaski od publiczności i aby jej podziękować, musiał... poprosić tłumacza.

Scrabble to popularna na całym świecie gra słowna, polegająca na układaniu na planszy słów z siedmiu wylosowanych płytek z literami. Litery mają różną wartość (w polskiej odmianie od zera za tzw. blank do dziewięciu punktów za literę ź), podobnie jak pola, na których są układane słowa. Największą zdobycz można uzyskać za ułożenie słowa ze wszystkich wylosowanych płytek (dodatkowa premia 50 pkt) z użyciem rzadkich liter i przez dwie potrójne premie słowne (wartość punktową wyrazu mnoży się wówczas przez dziewięć).

(ug)