67 lat przeleżało na dnie portu wojennego w Świnoujściu działo pancerne z czasów II wojny światowej. Do tej pory na świecie były jedynie dwie sztuki tej broni. Na unikatowe znalezisko natknęła się pracująca w porcie pogłębiarka.

Zabytkowe działo zachowało się w całości, brakuje mu jedynie lewego koła. Na lufie widać wojskowe oznaczenia. Po wydobyciu go na brzeg trzymano tę informację w tajemnicy, do momentu potwierdzenia, że jest to rzeczywiście PAW600. Oprócz działa znalezionego w Świnoujściu do dziś zachowały się tylko dwie sztuki takiej broni. Obie znajdują się w Stanach Zjednoczonych.

Pod koniec drugiej wojny światowej Niemcy wyprodukowali nieco ponad 250 sztuk PAW600. Egzemplarz wydobyty z dna kanału portowego prawdopodobnie trafił do niemieckiej jednostki piechoty morskiej w Świnoujściu w 1944 roku. Według historyków, działo wepchnęli do wody sami Niemcy, kiedy wycofywali się w 1945 roku.

Po renowacji, która może pochłonąć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, działo będzie można obejrzeć w muzeum Fort Gerharda w Świnoujściu.