Ekipa Google Street View wykonała zdjęcia panoramiczne Biblioteki Królewskiej, Apartamentu Księcia Józefa Poniatowskiego i wystawy kobierców wschodnich w pałacu Pod Blachą. To oznacza, że niebawem będzie można urządzić sobie wirtualny spacer po wnętrzach Zamku Królewskiego. "Chcemy zaprezentować zbiory bardzo często niedocenione czy zapomniane"- mówi Aldona Modrzewska z Zespołu ds. Digitalizacji Zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie.

Ekipa Google Street View wykonała zdjęcia panoramiczne Biblioteki Królewskiej, Apartamentu Księcia Józefa Poniatowskiego i wystawy kobierców wschodnich w pałacu Pod Blachą. To oznacza, że niebawem będzie można urządzić sobie wirtualny spacer po wnętrzach Zamku Królewskiego. "Chcemy zaprezentować zbiory bardzo często niedocenione czy zapomniane"-  mówi Aldona Modrzewska z Zespołu ds. Digitalizacji Zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie.
Google Street View w Pałacu Pod Blachą /Marcin Obara (PAP) /PAP

Oprócz prezentowania dzieł ze swoich zbiorów w ramach wystaw z konkretną narracją, niektóre instytucje kultury oferują również możliwość przejścia wirtualnych spacerów – powiedział Piotr Zalewski z Google Polska. Są one wykonywane przez ekipę Google Street View, w tej samej technologii co zdjęcia Street View. Dzięki takiej sesji fotograficznej w pałacu Pod Blachą za kilka miesięcy będzie można przejść się po wnętrzach Zamku Królewskiego na platformie Google Cultural Institute i na mapach Google. Zdjęcia wykonywane są za pomocą specjalnego wózka Trolley, pozwalającego na wykonanie zdjęć 360°.

Możliwość oglądania dzieł sztuki w dużych detalach

Chcemy zaprezentować zbiory bardzo często niedocenione czy zapomniane, o których jednak warto pamiętać i które warto poznać – powiedziała Aldona Modrzewska, kierownik Zespołu ds. Digitalizacji Zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie. Jak podkreśliła, właśnie wykorzystywanie nowych technologii pozwala na zdobycie zasobów cyfrowych, które z łatwością można udostępnić w internecie. Zwróciła też uwagę, że z punktu widzenia zwiedzających "liczy się przede wszystkim udostępnienie wysokiej jakości zdjęć, które pozwalają z dużą precyzją oddać detale, szczegóły, kunszt artystyczny zbiorów znajdujących się w Zamku”.

O dużej popularności wśród internautów możliwości oglądania dzieł sztuki w dużych detalach opowiadał również Piotr Zalewski. Platforma daje możliwość oglądania dzieła sztuki w tzw. ultra wysokiej rozdzielczości giga pikselowej; w ten sposób możemy dostrzec każde dotknięcie pędzla malarza” – powiedział Zalewski. Dodał też, że: „jednym z najpopularniejszych obrazów pokazywanych w tej technologii na platformie jest "Gwiaździsta noc" Van Gogha, którą można oglądać w najdrobniejszych detalach.

Zabytkowe wnętrza zamku będzie można oglądać w internecie za kilka miesięcy.

Projekt Google Cultural Institute powstał w 2011 r. Dostarcza on technologie pomagające w procesie digitalizacji skarbów kultury, archiwów, miejsc dziedzictwa narodowego, itp. W Polsce w projekcie uczestniczy 20 instytucji kultury, m.in. Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Muzeum Narodowe w Warszawie.


(ws)