18 tys. funtów - tyle zapłacono na aukcji w Wielkiej Brytanii za sztuczną szczękę Winstona Churchilla. Trudno o bardziej osobistą pamiątkę po legendarnym premierze...

Winston Churchill od bardzo młodego wieku miał problemy z zębami. Większość życia nosił protezę, co nie ułatwiało mu publicznych przemówień. Często trudno je było zrozumieć.

Były premier Wielkiej Brytanii posiadał cztery zestawy sztucznej szczęki. Trzy z nich zostały włożone do jego trumny w dniu pogrzebu. Ta, która przetrwała, osiągnęła na aukcji cenę ponad dwukrotnie większą niż pierwotnie szacowano.

Pamięć o Winstonie Churchillu jest wciąż żywa w zbiorowej świadomości Brytyjczyków. W dalszym ciągu powstają na jego temat filmy i książki.

Był on premierem, który dwukrotnie wygrał wybory, ale zaraz po zakończeniu II wojny światowej, mimo niewątpliwych jego zasług w walce z faszyzmem, Brytyjczycy wybrali rząd lewicowy.

Polityk ponownie wkroczył do rezydencji na Downing Street w 1951 roku. Zmarł 14 lat później w wieku 90 lat. Z uwagi na swoje liczne zasługi uhonorowany został państwowym pogrzebem.

Opracowanie: