Nie odbył się drugi przetarg na sprzedaż zabytkowych ruin Pałacu Paca oraz znajdujący się wokół nich stary park w Dowspudzie (Podlaskie). Przyczyną jego odwołania był brak zainteresowanych kupnem. Starostwo Powiatowe w Suwałkach od miesięcy bezskutecznie próbuje sprzedać obiekt. Potencjalnych nabywców nadal odstrasza cena.

Przed pierwszym przetargiem pałac wyceniono na 3,1 mln zł. Nie było jednak chętnych na kupno nieruchomości. Potem cenę obniżono do 1,5 mln złotych. Pomimo tego, na przetarg ponownie nikt się nie zgłosił.

Raczej ceny nie będziemy już obniżali - zaznaczył Kowalewski. Według niego, główną przyczyną trudności ze sprzedażą zabytku jest obecna sytuacja gospodarcza, która nie zachęca do inwestowania. Zarząd powiatu zastanowi się, czy ogłosi trzeci przetarg.

Jednym z warunków transakcji jest przystosowanie przez inwestora obiektu do celów turystycznych, wypoczynkowych i konferencyjnych. W urzędzie przygotowano dokumentację techniczną, w której jest zarysowany sposób zagospodarowania ruin oraz terenu wokół nich. Według projektu najpierw trzeba wydać ok. 4 mln zł na zabezpieczenie ruin przed degradacją i remont piwnic pałacu. Dopiero potem inwestor będzie mógł przystąpić do odbudowy zabytku.

Pałac wymaga odbudowy i gruntownego remontu

Wystawiona na sprzedaż posiadłość ma powierzchnię 21 hektarów i obejmuje m.in. 10 hektarów starego parku wokół ruin, znajdującego się nad rzeką Rospudą. Władze powiatu suwalskiego podjęły decyzję o sprzedaży obiektu, bo starostwo nie ma możliwości zajęcia się jego remontami czy odbudową.

Pałac powstał w latach 1820-1827. Wybudował go bogaty generał wojsk polskich i napoleońskich, hrabia Ludwik Michał Pac. Kiedy wyemigrował, carski rząd skonfiskował jego dobra. Kolejni zarządcy nie dbali o obiekt, który dzisiaj praktycznie nie istnieje. Z zabudowań pałacu zachowała się jedynie tzw. wieża bociania i niewielki budynek.