Starostwo Powiatowe w Suwałkach na Podlasiu wystawiło na sprzedaż zabytkowe ruiny Pałacu Paca. Żaden chętny jednak się nie zgłosił. Potencjalnych nabywców odstrasza cena - ponad 3 miliony złotych.

Starostwo Powiatowe w Suwałkach w lutym ogłosiło przetarg na posiadłość o powierzchni 21 hektarów, na którą składa się m.in. 10-hektarowy stary park wokół ruin, znajdujący się nad rzeką Rospudą. Przetarg ma odbyć się 12 kwietnia. Do 5 kwietnia zainteresowani musieli wpłacić wadium w wysokości 160 tysięcy złotych. Na konto starostwa nie wpłynęło ani jedno wadium, dotąd nie wpłynęły także oferty - przyznaje starosta suwalski Szczepan Ołdakowski.

Zabytkowe ruiny Pałacu Paca oraz znajdujący się wokół nich stary park w Dowspudzie zostało wycenione przez starostwo na 3,1 mln złotych. Ołdakowski przypuszcza, że potencjalnych inwestorów mogła odstraszyć cena. Niewykluczone więc, że zostanie obniżona.

Władze powiatu suwalskiego podjęły decyzję o sprzedaży obiektu, bo starostwo samo nie jest w stanie zająć się jego remontami czy odbudową. Jednym z warunków sprzedaży jest, że nowy właściciel przystosuje zabytek do celów turystycznych, wypoczynkowych i konferencyjnych.

W urzędzie przygotowano nawet dokumentację techniczną, która ma wskazać sposób zagospodarowania ruin i terenu. Zgodnie z nim najpierw trzeba wydać ok. 4 milionów złotych na zabezpieczenie ruin przed degradacją i remont piwnic pałacu. Dopiero potem inwestor będzie mógł przystąpić do odbudowy zabytku.

Bogactwo i przepych

Neogotycki pałac Paców został wybudowany w latach 1820-1827 dla Ludwika Michała Paca, generała wojsk polskich i napoleońskich. Zaprojektował go włoski architekt. Budynek był ogromny. Składał się z korpusu głównego, narożników z czterema wieżyczkami, oraz dwóch węższych skrzydeł bocznych zakończonych ośmiobocznymi pawilonami. Z dziewiętnastowiecznych opisów wiadomo, że na parterze znajdowały się: kaplica, salony, archiwum i biblioteka oraz zdobiona sztukaterią jadalnia, a na piętrze - mieszkanie właściciela i jego rodziny. Prawe skrzydło boczne mieściło zbiory militariów, a lewe - galerię malarstwa i oranżerię. Piwnice również miały dwie kondygnacje - w górnej znajdowały się łazienki urządzone wg wzorów starożytnych, mieszkania dla służby, kuchnia i inne pomieszczenia gospodarcze; w dolnej - studnia. Pałac otoczony był angielskim parkiem.

Niesłychanie wystawny i kosztowny pałac dowodził bogactwa i przeszedł do skarbnicy polskich powiedzonek w postaci: Wart Pac pałaca, a pałac Paca.

Po powstaniu listopadowym Ludwik Pac wyemigrował, a jego dobra zostały skonfiskowane przez rząd carski. Kolejni zarządcy nie dbali o obiekt, który dzisiaj praktycznie nie istnieje. Z pałacu zachowała się jedynie tzw. wieża bociania i niewielki budynek.