"Musimy całkowicie odrestaurować Fontannę di Trevi" - ogłosił burmistrz Rzymu. "W wielu miejscach struktura jest już bardzo słaba i widać oznaki bardzo starych problemów. Remont będzie kosztować 2,5 mln euro" - dodał Gianni Alemanno.

Fontanna od pewnego czasu jest zamknięta. Jeszcze wiosną odpadla z niej część marmurowego gzymsu, a kilka dużych fragmentów prewencyjnie usunięto, by nie dopuścić do ich oderwania się. Zniszczeniu uległy też fragmenty niezwykle bogatej sztukaterii, między innymi liście akantu z kapiteli. Konserwatorzy zabytków alarmowali wtedy, że konieczny jest natychmiastowy gruntowny remont budowli.

Jedna z wizytówek Rzymu

Fontanna di Trevi jest jednym z najbardziej znanych zabytków wiecznego miasta. Została odsłonięta po 30 latach budowy 22 maja 1762 roku. Zbudowano ją z inicjatywy papieża Klemensa XII w miejscu wcześniejszej fontanny. Wybrano projekt Niccolo Salviego, który wkomponował wodne kaskady i rzeźby postaci mitologicznych w fasadę budynku.

W centrum fontanny wyrzeźbiono wóz Neptuna w kształcie muszli, ciągnięty przez hippokampy (hybrydy konia i ryby). Prowadzą je po obu stronach dwa trytony symbolizujące odmienne stany morza - sztorm i ciszę.

W filmie "Dolce vita" Federico Felliniego Anita Ekberg i Marcello Mastroianni kąpią się nocą w Fontannie di Trevi. Scena ta stała się jednym z symboli kina XX wieku.