Czym targowano w średniowiecznym Rzeszowie, skąd pochodzi nazwa miasta i którą z tutejszych rzeźb nazwano Nike? Odpowiedzi na te pytania można uzyskać dzięki zabawie w questing. To nowa atrakcja Rzeszowa, przeznaczona dla turystów i mieszkańców miasta.

Questing to turystyka z zagadkami, polegająca na odkrywaniu dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego i historycznego poprzez wędrowanie nieoznakowanymi szlakami turystycznymi. Według organizatorów, questing to atrakcyjny i nietypowy sposób na lekcję historii dla rodzin z dziećmi, szkół, a także turystów.

Jak wyjaśnia Katarzyna Pawlak z urzędu miasta w Rzeszowie, dzięki połączeniu zabawy z edukacją zwiedzający z biernego słuchacza przeistacza się w poszukiwacza skarbów. Jego celem jest odkrycie tajemnic miasta, zapomnianych historii, bogactwa kulturowego i historycznego.

Wędruj i odkrywaj skarby!

Uczestnik gry-zabawy otrzymuje mapkę i opis, czyli zapisane najczęściej wierszem zadanie do zrealizowania. Wędrując zgodnie z instrukcjami rozwiązuje zagadki i łamigłówki. Tym sposobem dociera do ciekawych miejsc, które nie są opisane w żadnym przewodniku ani w internecie. Na końcu uczestnik zabawy odkrywa skarb - skrzynkę z pieczątką poświadczającą, że rozwiązał quest. Forma pieczątek za każdym razem jest inna.

Obecnie gotowy jest już quest "Nutki historii w rzeszowskich pomnikach". W trakcie przygotowania są dwa kolejne. Rzeszów głównie kojarzy się z pomnikiem Czynu Rewolucyjnego, natomiast na terenie miasta znajduje się aż 15 innych pomników i 36 rzeźb. Mamy nadzieję, że quest "Nutki historii w rzeszowskich pomnikach" to zmieni i pozwoli na ponowne odkrycie bogatej architektonicznie przestrzeni miasta - zaznacza Agnieszka Szczekala z Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Rzeszowa.

Kolejne zagadki w drodze

W przygotowaniu są dwa kolejne questy. Przybliżający średniowieczny Rzeszów, który słynął z targów i jarmarków, oraz dotyczący legend i opowieści związanych z miastem. Quest "Opowieści kupieckie" będzie gotowy już w przyszłym tygodniu. Poprowadzi on uczestników trasą po rynku oraz okolicznych ulicach i przybliży cenną architekturę miejską - klasycystyczne kamienice i kościoły. Ten quest przeniesie nas w czasy średniowiecznych jarmarków, handlarzy bydłem, końmi czy suknem. Turysta dowie się jakie miary stosowano w średniowieczu, jak wyglądało miasto w XVIII wieku, a także pozna historię rzeszowskiego ratusza czy herbu - zauważa Szczekala. Kolejny quest, dotyczący znanych i nieznanych legend Rzeszowa, ma być gotowy już w wakacje.

Ulotki questu "Nutki historii w rzeszowskich pomnikach" dostępne są w Punktach Informacji Miejskiej, a także na stronach: www.rzeszow.pl oraz www.questing.pl.