Trzy tysiące zdjęć połączonych w jedną fotomapę Wrocławia. Wyjątkowo dokładny plan miasta można już znaleźć w internecie. O ile wiem, jesteśmy w stanie dostrzec w "Afrykarium" punkciki pingwinów. Pod tym kątem jest to bardzo precyzyjny materiał - mówi Piotr Gomułkiewicz z wrocławskiego magistratu.

Najmniejszy element wyświetlany na ekranie to pięć centymetrów. Mapa obejmuje całe miasto. Zdjęcia wykonano na początku czerwca tego roku. Zostały one nałożone na precyzyjnie odwzorowaną powierzchnię terenu, czyli na wycinek kuli ziemskiej. Dzięki temu można dokładnie zmierzyć odległość między poszczególnymi punktami. Zwykłe fotomapy nie pozwalają na takie operacje.

TU MOŻESZ ZNALEŹĆ MAPĘ

Mapę w internecie może oglądać każdy. Na specjalnym portalu są także zdjęcia lotnicze z poprzednich lat, dzięki temu można zobaczyć, jak zmienia się Wrocław. Taka mapa to także świetne narzędzie dla firm czy mieszkańców, którzy chcą na przykład obejrzeć okolice kamienicy, w której zamierzają kupić mieszkanie - podkreśla Piotr Gomułkiewicz z magistratu we Wrocławiu. Plan wykorzystywany jest także przez szkoły, jako pomoc dydaktyczna.