Tej nocy warto patrzeć w niebo. Będzie można zaobserwować Pełnię Różowego Księżyca. Mimo iż nazwa może sugerować kolorystyczne zmiany naszego naturalnego satelity, rzeczywistość ma nieco inny wymiar.

W tym roku Pełnia Różowego Księżyca przypada w nocy z 12 na 13 kwietnia. Swój szczyt osiągnie ok. godz. 2:23.

Będzie to pierwsza wiosenna pełnia księżyca w tym roku.

Jest to bardzo ważne wydarzenie astronomiczne, ponieważ wyznacza datę Świąt Wielkanocnych. Przypadają one w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. 

Co kryje się za nazwą Pełnia Różowego Księżyca?

Choć nazwa Różowa Pełnia może wprowadzać w błąd, sugerując różową barwę Księżyca, w rzeczywistości nawiązuje ona do kwitnących na wiosnę w Ameryce Północnej floksów, które tworzą malownicze, różowe "kwietne dywany". Jest to więc hołd dla odrodzenia przyrody i wiosennego kwitnienia, które towarzyszy tej porze roku.

Jak obserwować?

Dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych w Polsce: warunki do obserwacji Pełni Różowego Księżyca w tym roku zapowiadają się bardzo korzystnie. Zjawisko będzie można zaobserwować już wieczorem.

Do obserwacji nie potrzeba specjalnych przyrządów. Wystarczy spojrzenie w niebo, aby móc cieszyć się tym niezwykłym widokiem.