Najnowsze japońskie badania wykazały, że koty, które mieszkają z innymi kocimi towarzyszami, potrafią rozpoznawać i uczyć się nawzajem swoich imion. Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu w Kioto po zbadaniu 48 kotów, które mieszkały razem z co najmniej dwoma innymi zwierzętami w tym samym domu - informuje portal independent.co.uk.

Wszystkim osobnikom biorącym udział w badaniu pokazano zdjęcie jednego z kotów, z którymi mieszkają, a w trakcie testu ich zachowanie było monitorowane za każdym razem, gdy wymawiano imię kociego towarzysza.

Zwierzęta - jak podkreślają japońscy naukowcy - były testowane indywidualnie w znajomym pokoju. Ich zdaniem, jeśli kot wystarczająco długo wpatrywał się w zdjęcie, był to wyraźny znak, że zna on prawdziwe imię przedstawionego zwierzęcia. 

Wyniki badania sugerują, że koty mogą uczyć się imion, obserwując interakcje międzyludzkie. To pierwszy taki dowód na to, że te oswojone, domowe zwierzęta potrafią łączyć ludzkie wypowiedzi i ich imiona poprzez swoje codzienne doświadczenia.

Naukowcy wciąż nie są jednak pewni, jakie motywy kierują koty do zapamiętywania takich sytuacji.