Jesienią ma rozpocząć się rekonstrukcja wieży na kościele klasztoru na Świętym Krzyżu (Świętokrzyskie). Za dwa lata, w setną rocznicę zburzenia wieży przez wojska austriackie, będzie można z niej podziwiać panoramę aż po Tatry.

Gmina Bieliny, na terenie której znajduje się sanktuarium, ogłosiła przetarg na odbudowę wieży kościelnej oraz remont i konserwację zabytkowego wirydarza (dziedziniec wewnętrzny) klasztoru na Świętym Krzyżu. Oferty będziemy otwierać po 20 września, a do końca miesiąca powinno być wiadomo kto i za jaką kwotę odbuduje wieżę. Pierwsza wieża została zburzona w 1914 roku przez wojska austriackie, ukończenie inwestycji planujemy więc na 2014 rok - mówi wójt Bielin Sławomir Kopacz.

Prace będą odbywać się pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Dokumentacja powstała na podstawie starych rycin i zdjęć. Tak jak stara wieża, nowa będzie miała 52 metry wysokości i platformę widokową, z której przy dobrej pogodzie będzie można zobaczyć szczyty Tatr. Wyremontowany zostanie również dziedziniec wewnętrzny, czyli wirydarz klasztoru.

Odbudowa wieży kościelnej jest ważna nie tylko ze względów historycznych, ale też dlatego, że dopiero teraz zaczęliśmy prace w klasztornej części Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Pomieszczenia nieodwiedzane przez turystów, zajmowane tylko przez nas były remontowane ostatnio po wojnie - powiedział superior klasztoru, ojciec Zygfryd Wiecha. Dodał, że inwestycja jest dla klasztoru olbrzymim wyzwaniem finansowym i nie wyklucza, że ojcowie będą musieli zaciągnąć pożyczkę.

Projekt współfinansowany przez UE

Inwestycja jest realizowana w ramach drugiego etapu projektu "Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich wraz z restauracją zabytków Świętego Krzyża". Cała wartość tej części prac wynosi około 7 mln zł, z czego 85 proc. jest współfinansowane z funduszy UE - z Regionalnego Programu Operacyjnego. Partnerem projektu jest klasztor Ojców Oblatów na Świętym Krzyżu, który musi wyłożyć na inwestycję milion złotych.

Odbudowa wieży to kontynuacja inwestycji zrealizowanych na terenie gminy Bieliny oraz przy klasztorze na Świętym Krzyżu w latach 2009-2011. Odrestaurowana została wschodnia i północna fasada klasztoru, zbudowano Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej, centrum lokalnej aktywności w Bielinach i schronisko młodzieżowe w Hucie Starej.

Dotychczasowe prace kosztowały 11 mln złotych.