Detektywi z Komendy w Chodzieży w Wielkopolsce odzyskali bezcenny starodruk "Opera Moralia". Dzieło św. Tomasza siedem lat temu zostało ukradzione z klasztoru oo. Kamedułów w Krakowie.

Policjanci z Chodzieży natrafili na skradzione w 2005 roku z biblioteki klasztoru oo. Kamedułów w Krakowie przez przypadek. Chodzi o "Opera Moralia" św. Tomasza z Akwinu. Starodruk pochodzący z 1597 roku odkupił antykwariusz. Zapłacił za niego 200 złotych.

To antykwariusz zwrócił się do funkcjonariuszy z prośbą o sprawdzenie jego pochodzenia. W ten sposób dokonano sensacyjnego odkrycia. Dzieło św. Tomasza z Akwinu wydane w Antwerpii okazało się oryginałem poszukiwanym od lat przez policję i Interpol.

Teraz funkcjonariusze ustalają w jaki sposób bezcenne dzieło znalazło się w rękach trzech chodzieżan i wcześniej mieszkańca Obornik, od których antykwariusz z Chodzieży odkupił dzieło.

Podczas przeszukania mieszkania i garażu w Obornikach, dokąd prowadzi trop, policjanci odnaleźli ponad 300 sztuk amunicji do pistoletów i karabinów.

Wiele dzieł z krakowskich Bielan jest nadal poszukiwanych

Kradzież dzieł przechowywanych w klasztorze oo. Kamedułów na Bielanach w Krakowie ujawniono w 2005 roku. Początkowo mówiono, że w czasie kradzieży zaginęło około 50 cennych dzieł. Jednak po inwentaryzacji w klasztorze okazało się, że złodzieje mogli zabrać nawet - uwaga - 250 bezcennych starodruków.