​Po raz pierwszy od 10 lat w zoo Attica niedaleko Aten urodził się rzadki i zagrożony wyginięciem hipopotam karłowaty. Niewielka liczba samców tego gatunku w ogrodach zoologicznych bardzo komplikuje wysiłki hodowlane.

Urodził się chłopiec. To pierwszy poród w naszym zoo w 2024 roku i co za poród! - powiedział Noi Psaroudaki, lekarz weterynarii z zoo Attica niedaleko Aten. Jak zaznacza, każde narodziny hipopotama karłowatego w hodowli są niezwykle ważne.

Bardzo się cieszymy, że to dziecko wyrasta na zdrowego dorosłego hipopotama. Miejmy nadzieję, że pewnego dnia się rozmnoży - dodaje.

Coraz mniej przedstawicieli tego gatunku

Hipopotamy karłowate żyją w lasach deszczowych zachodniej Afryki.  

Są one wymienione przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody jako gatunki zagrożone. Szacuje się, że na wolności żyje jeszcze od 2 tys. do 2,5 tys. osobników. Hipopotam jest z natury samotnikiem, prowadzącym nocny tryb życia.

Maleństwo z ogrodu zoologicznego Attica niedaleko Aten urodziło się 19 lutego i dołączyło do swoich rodziców Lizzie i Jamala, którzy są jedynymi przedstawicielami tego gatunku w tym miejscu. 

Nowy nabytek z ateńskiego zoo pozostanie z matką przez kilka miesięcy, dopóki nie osiągnie dojrzałości.