Masz problemy z porozumieniem się z własną córką. Nie Ty jedna. Pocieszający jest fakt, że córki doceniają swe matki, ale dopiero w 23. roku życia. To wyniki sondażu opublikowanego w Wielkiej Brytanii.

Zanim przeciętna Brytyjka doceni swa matkę musi się z nią pokłócić 183 razy. Zrozumienie to jest okupione ponad 160 trzaśnięciami drzwiami oraz dwoma tygodniami rocznie narzekania na matkę przez telefon do ucha przyjaciółki.

Sondaż przeprowadzony wśród Brytyjek pokazał także, że najlepsza dla wzajemnych stosunków jest 25-letnia różnica wieku.

Powody, dla których matka i córka się kłócą, są rożne. Na pierwszym miejscu bezapelacyjnie znalazły się awantury o porządek w pokoju, na drugim pyskowanie, a na trzecim konflikty z rodzeństwem.

Odnotowano, że najmniej drażniący dla brytyjskich matek jest język, jakim posługują się ich córki. Są gotowe bardziej tolerować ich niecenzuralne słowa i maniery, niż nocne imprezowanie poza domem czy kłopoty z chłopakami.

Wspólna droga przez mękę: 163 trzaśnięcia drzwiami, 183 kłótnie z matką, 257 nieporozumień z rodzeństwem, 153 kłótnie z ojcem, 127 kłótni z rówieśnikami, 123 wybuchy płaczu z powodu chłopaków, 306 rozmów z przyjaciółmi na temat chłopców.

Najczęstsze powody kłótni matek z córkami: porządek w pokoju, pyskowanie, relacje z rodzeństwem, kontakty z chłopakami, zbyt późne wracanie do domu, ubiór, stosunek to nauki, pieniądze.