Niepełnosprawny od urodzenia 7-letni Alex dostał niezwykłą protezę, dzięki której może wyczuwać dotyk przedmiotów. Jest ona odwzorowaniem ramienia słynnego Iron Mana. Ramię chłopcu wręczył amerykański aktor, Robert Downey Jr., który wcielił się w postać Iron Mana w filmie.

7-letni Alex urodził się z tylko częściowo rozwiniętym prawym ramieniem. Ramię, które otrzymał chłopiec, pozwala mu wyczuwać przedmioty i określić dotykiem ich kształt. Sam chłopiec jest fanem komiksów i superbohaterów. Właśnie dlatego proteza wygląda dokładnie jak ręka Iron Mana.

Nie trzeba było długo czekać także na reakcję aktora. Robert Downey Jr szybko napisał na swoim profilu na Facebooku i w innych mediach społecznościowych, że miał zaszczyt przekazać protezę, jego zdaniem, "najbardziej eleganckiemu 7-latkowi", jakiego kiedykolwiek spotkał.

Ramię wydrukowane w technice 3D


Ramię zostało zaprojektowane i wydrukowane w technice 3D przez Alberta Manero, studenta z Uniwersytetu na Florydzie. Grupa Manero "Limbit Solutions", która działa w formie wolontariatu i skupia inżynierów oraz pasjonatów druku 3D, przekazuje bioniczne protezy niepełnosprawnym dzieciom. Media podkreślają fakt, że koszt wydrukowania takiego ramienia w technice 3D wynosi około 350 dolarów (około 1400 zł), podczas gdy cena standardowej protezy to ponad 40 tysięcy dolarów (ponad 150 tysięcy złotych).

(md)