W Olsztynie powstała pierwsza na świecie aplikacja dla ratowników medycznych, która w połączeniu z technologią internetu rzeczy umożliwia zdalne otwieranie szlabanów i klatek schodowych. "To duża pomoc w dotarciu do potrzebujących" - mówią ratownicy.

System "Ratunek bez barier" jest odpowiedzią na fizyczne problemy z dostępem do osób potrzebujących pomocy, spowodowane infrastrukturą dostępową, jak szlabany, bramy i domofony. Służby ratunkowe często tracą bezcenny czas na pokonanie prozaicznych utrudnień. Innowacyjne rozwiązanie z rodzaju internetu rzeczy (IoT - Internet of Things), polegające na uniwersalnym dostępie do szlabanów, bram i domofonów dla służb ratowniczych weszło właśnie w fazę szerokich testów w Olsztynie.

Dużo rzeczy może się wydarzyć, że dojazd, dotarcie do tej osoby będzie zajmowało za dużo czasu. Ktoś zemdleje w domu, albo w emocjach domownicy nie będą mogli znaleźć pilota do bramy. W tej chwili wszystkie zespoły w Olsztynie są w stanie otwierać szlabany zdalnie - mówi Krzysztof Jurołajć, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie. 

Jest to pierwsze na świecie wdrożenie technologii "blockchain" do interakcji ze smartcity, z miastami. A aplikacja jest bardzo intuicyjna. Na ekranie widzę, który szlaban jest najbliżej mnie i tylko klikam "otwórz" - dodaje Szymon Fiedorowicz, twórca tej aplikacji.

Prace nad tym innowacyjnym rozwiązaniem trwały dwa lata.

Opracowanie: