Wczoraj pożegnaliśmy 2012 rok. Przez ostatnie dni wspólnie podsumowywaliśmy jego najważniejsze wydarzenia w Polsce i na świecie, w kulturze i rozrywce, sporcie, nauce i ekonomii. Najłatwiej było Wam wybrać hit roku w świecie sportu. Aż 70 proc. głosów oddanych zostało na zwycięstwo siatkarskiej reprezentacji Polski w Lidze Światowej. W innych kategoriach rywalizacja do samego końca była zdecydowanie bardziej wyrównana.

Polska

Sporym wyzwaniem okazał się wybór najważniejszego wydarzenia roku w Polsce. Ostatecznie w naszej ankiecie 21 proc. głosów zdobyły dwie odpowiedzi - ujawnienie afery Amber Gold i zarzuty dla szefa spółki Marcina P. oraz udane protesty internautów przeciwko wprowadzeniu ACTA, które od samego początku głosowania zdecydowanie prowadziły.

18 proc. głosujących uznało, że kluczowa była w ostatnim roku zmiana przez rząd ustawy emerytalnej i podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat. W dalszej kolejności wybieraliście śledztwo ws. półrocznej Magdy z Sosnowca i zarzuty dla Katarzyny W. (12 proc.) oraz ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej i kontynuację śledztwa (10 proc.). Wśród najczęściej wybieranych znalazła się także katastrofa kolejowa pod Szczekocinami, w której zginęło 16 osób, a 57 zostało rannych (9 proc.).

Świat

Na świecie Waszą uwagę przyciągnęły przede wszystkim trzy wydarzenia. Za najważniejsze uznaliście wybory prezydenckie we Francji, Rosji i USA, gdzie zwyciężyli Francois Hollande, Władimir Putin i Barack Obama (25 proc.). W dalszej kolejności znalazły się: strzelanina w Newtown, w której 20-latek zabił 26 osób, w tym 10 dzieci oraz wyrok 21 lat więzienia dla Andersa Breivika, który rok temu zabił w Norwegii 77 osób. Obie odpowiedzi uzyskały 20 proc. głosów.

Na zatonięcie statku Costa Concordia z 4200 osobami na pokładzie, gdzie zginęło 30 osób, i przedłużający się konflikt w Syrii zagłosowało po 9 proc. osób biorących w ankiecie. O dwa procent mniej zdobyły natomiast przyznanie Palestynie statusu państwa-obserwatora w ONZ i najsilniejsze od czterech lat starcia w Strefie Gazy.

Ekonomia

W świecie ekonomii za najważniejsze wydarzenie uznaliście podwyższenie wieku emerytalnego do 67. roku życia (25 proc.). Zaledwie jeden procent mniej "otrzymał" upadek OLT Express i afera Amber Gold, a dla 18 proc. kluczowe było pogorszenie się sytuacji na rynku pracy i wzrost liczby bezrobotnych do ponad 2 milionów.

Nauka

W głosowaniu na najważniejsze wydarzenie w nauce walka trwała do ostatnich minut. Ostatecznie w tej kategorii wygrało jednak odkrycie cząstki Higgsa, czyli dowodu na istnienie mechanizmu, wyjaśniającego od czego zależy masa cząstek (27 proc.). O jeden procent mniej głosów otrzymała misja łazika Curiosity na Marsie, a o sześć procent osób mniej zagłosowało na śmierć w wieku 82 lat amerykańskiego astronauty Neila Armstronga, który jako pierwszy stanął na Księżycu.

Sport

Najmniejszy problem sprawiło Wam wybranie zwycięzcy w kategorii sportowej. Aż 70 procent z Was wybrało zwycięstwo siatkarskiej reprezentacji Polski w Lidze Światowej. Zalewie 14 procent postawiło na organizacyjny sukces i sportową klapę Euro 2012, a 6 procent na skandal związany z odwołaniem meczu Polska - Anglia.

Kultura i rozrywka

Zapytaliśmy Was także o najważniejsze wydarzenie w kulturze i rozrywce. Najbardziej poruszająca była w ubiegłym roku śmierć laureatki Nagrody Nobla i najwybitniejszej z polskich poetek Wisławy Szymborskiej (30 proc.). Na drugim miejscu znalazł się singiel "Gangnam Style" południowokoreańskiego artysty PSY, który ma już w serwisie YouTube ponad miliard odsłon (24 proc.), a na trzecim śmierć Whitney Houston (14 proc.)