"Ukraina to potencjalnie bogaty kraj, który może przyczynić się do wzrostu zamożności UE. Jest też aspekt bezpieczeństwa. Ukraina z nami, to dłuższa droga dla Rosji do odbudowania imperium, a Rosja nie kryje się z tym, że chce na drogę imperialną wrócić. Ukraina z nami, to Rosja dalej od nas"- mówi Witold Waszczykowski pytany przez słuchaczy RMF FM, jaki jest sens przyjmować zubożoną Ukrainę do "elity" krajów Unii Europejskiej.

"Sikorski pomógł rewolucji na Ukrainie, ale jej nie wygrał a tak próbuje się nam to przedstawiać. Przeciwko temu protestujemy. Nie krytykuję Sikorskiego z pozycji kanapy. Kilka dni wcześniej też byłem na Ukrainie" - tłumaczy Witold Waszczykowski w Kontrwywiadzie RMF FM. "Sikorski... czytaj więcej

"Jedna pani o drugiej pani..."

To była depesza napisana przez średniego szczebla dyplomatkę amerykańską. Oceny były nieprawdziwe. To były tylko opinie jednej pani o drugiej pani - mówi pytany, czy czytał przecieki dotyczące poglądów Ambasady Amerykańskiej na temat polityki Anny Fotygi.

"Narodowości ślązackiej nie ma"

Ślązacy mają prawo do swojej gwary, do kultywowania obyczajów, ale zdecydowanie stwierdzam, narodowości ślązackiej nie ma - mówi pytany, "kiedy Ślązacy będą mieć prawo do swojego języka i narodowości".

"Wizy? Dobre pytanie"

Dobre pytanie! - mówi słuchaczom, którzy chcą wiedzieć, kiedy USA zniesie wizy dla Polaków. Powinniśmy o to zabiegać. Dziwi mnie postawa administracji amerykańskiej - mówi Witold Waszczykowski, odpowiadając na pytania słuchaczy RMF FM.

(MRod)