Piątek dostarczył sporo wrażeń. Zaczynając od strzelaniny w szpitalu psychiatrycznym, poprzez zaginione pojemniki z radioaktywnym kobaltem, a na emocjach sportowych w Kuusamo kończąc. Jeśli nie mieliście dziś okazji śledzić wiadomości - zapraszamy na nasz codzienny przegląd!

Skradziono radioaktywny kobalt

Policja w całym kraju przeszukuje skupy złomów w związku z kradzieżą pojemników z radioaktywnym izotopem. Dwie kapsuły z promieniotwórczym kobaltem zniknęły z elektrowni w Bełchatowie w Łódzkiem. Służby podejrzewają, że skradli je zbieracze złomu. Przeczytajcie WIĘCEJ.

Strzelanina w szpitalu psychiatrycznym

W nocy natomiast doszło do strzelaniny w szpitalu psychiatrycznym w Krakowie. Według informacji reportera RMF FM, do Janusza K., pseudonim "Bokserek", strzelano z rewolweru. 38-latek, wielokrotnie notowany przez policję, był na obserwacji psychiatrycznej. Trzy miesiące temu próbował wnieść broń i amunicję na pokład samolotu. Policja wciąż bada sprawę. Po południu dowiedzieliśmy się, że "sporo już wiadomo" . Zamachowca nadal nie złapano. Szczegóły TUTAJ.

NFZ-etowi brakuje pół miliona złotych

Jak dowiedział się dziś reporter RMF FM, w budżecie Narodowego Fundusz Zdrowia jest pół miliona złotych niedoboru. O tyle mniej pieniędzy z naszych składek zdrowotnych wpłynęło do funduszu do końca września. Jak się okazuje, NFZ padł ofiarą optymizmu byłego już ministra finansów Jacka Rostowskiego. Po więcej zajrzyjcie TU.

Drzwi dla Ukrainy nadal otwarte

Z kolei na szczycie w Wilnie Unia Europejska potwierdziła, że zostawia otwarte drzwi dla podpisania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Politycy apelowali też o nieuleganie rosyjskiej presji i ostro skrytykowali działania Moskwy wobec krajów Partnerstwa Wschodniego. "Działania Rosji są nie do pogodzenia z tym, jak powinny wyglądać relacje międzynarodowe na naszym kontynencie w XXI wieku" - podkreślił szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Więcej informacji znajdzie TUTAJ.

Triumf Justyny Kowalczyk!

Przede wszystkim jednak piątek to dzień sportowych emocji! Justyna Kowalczyk wygrała w Kuusamo sprint narciarskiego Pucharu Świata. Wcześniej odpadły jej najgroźniejsze rywalki - Norweżki Marit Bjoergen i Therese Johaug. Przeczytajcie relację z biegu!

PŚ w skokach. Schlierenzauer najlepszy, Stoch zamyka pierwszą "10"

W Kuusamo odbył się również drugi w sezonie indywidualny konkurs skoków narciarskich. Triumfował Gregor Schlierenzauer. Austriak wyprzedził Niemca Marinusa Krausa, który był pierwszy po pierwszej serii, i swojego rodaka Thomasa Morgensterna. Wśród Polaków najlepiej spisał się Kamil Stoch, który zajął 10. miejsce. Zobaczcie, jak poszło reszcie polskiej ekipy TUTAJ.

Zastrzelił uzbrojonego złodzieja. Grozi mu 30 lat więzienia

Korespondent RMF FM z Paryża donosił z kolei o skandalu, jaki wywołało aresztowanie jubilera, który zastrzeli złodzieja uzbrojonego w pistolet na kule gumowe. 54-letni mężczyzna może usłyszeć zarzut zabójstwa, bo prokurator nie jest pewny, czy działał on zgodnie z prawną definicją obrony własnej. Szczegóły sprawy znajdziecie TU.

Zabili i próbowali odciąć żołnierzowi głowę. Rozpoczął się proces

W Wielkiej Brytanii przed Centralnym Sądem Karnym w Londynie zaczął się proces islamskich ekstremistów oskarżonych o zamordowanie brytyjskiego żołnierza. 25-letni Lee Rigby zginął na ulicy w maju tego roku. Jak powiedział prokurator w trakcie rozprawy, mężczyźni, którzy "tchórzliwie i w okrutny sposób" zabili żołnierza na ulicy, próbowali obciąć swej ofierze głowę. Więcej o tej makabrycznej sprawie TUTAJ.

Seksualna frustracja skraca życie

Czy frustracja seksualna może źle wpływać na zdrowie? Może. Przynajmniej u muszek owocówek. Samce, które spodziewają się seksu i go nie dostają, odczuwają poważne zdrowotne konsekwencje i szybciej się starzeją. Wygląda na to, że szczęśliwe pożycie może być sposobem na zachowanie młodości i przedłużenie życia. Naukowcy z University of Michigan, którzy opisują na łamach "Science" wyniki prowadzonych w tej sprawie badań, wskazują, że u większych organizmów może być podobnie. Więcej TUTAJ.

Nago pozowali na czołgu

Na koniec mamy dla Was informację, która wywołała sporą dyskusję. Zawodnicy znanego klubu hokeja z Belgii pozowali nago do zdjęć w kalendarzu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że panowie pokazywali swoje wdzięki na czołgu z czasów II wojny światowej. Burmistrz miasta Bastogne, gdzie odbyła się fotograficzna sesja, zawiadomił już prokuraturę. Obejrzyjcie zdjęcie i przeczytajcie WIĘCEJ.