Czy frustracja seksualna może źle wpływać na zdrowie? Może. Przynajmniej u muszek owocówek. Samce, które spodziewają się seksu i go nie dostają, odczuwają poważne zdrowotne konsekwencje i szybciej się starzeją. Wygląda na to, że szczęśliwe pożycie może być sposobem na zachowanie młodości i przedłużenie życia. Naukowcy z University of Michigan, którzy opisują na łamach "Science" wyniki prowadzonych w tej sprawie badań, wskazują, że u większych organizmów może być podobnie. Jeśli nie od razu u ludzi, to chociaż u myszy.

Zdjęcie ilustracyjne /McPHOTO /PAP/DPA

O tym, że seks przedłuża życie, nikogo nie trzeba przekonywać. W badaniach naukowców z Michigan nie chodziło jednak o przedłużanie z pomocą seksu życia gatunku, ale o przypadki indywidualne, w których seks przedłuża życie uczestniczących w nim samców. A tak całkiem dokładnie, to o sytuację odwrotną, gdy brak spodziewanego seksu życie samcom dość wyraźnie skraca.

Eksperymenty przeprowadzone w laboratorium profesora Scotta D. Pletchera z Uniwersytetu Michigan pokazały, że samce muszki owocówki, które poddano działaniu feromonów samic, a których potem do tych samic nie dopuszczono, odczuwały silny stres. Ich stan się pogarszał, gwałtownie malały zapasy tłuszczu i spadała odporność na głód. Takie seksualnie sfrustrowane samce żyły potem krócej. Udane musze gody najwyraźniej pozwalały takie negatywne skutki powstrzymać.

Wyniki tych badań pozwalają nam lepiej zrozumieć, jak w mózgu bodźce czuciowe wiążą się ze stanem fizjologicznym, jak wpływają na stan organizmu i długość życia - mówi profesor Pletcher. Genetyka i neurobiologia na najwyższym poziomie pozwalają na wnioski, że przynajmniej u muszek owocówek frustracja seksualna jest problemem zdrowotnym, potrafi pogorszyć ich stan, skrócić życie - dodaje.

Muszki owocówki to idealny model do badań procesu starzenia się. Owady te żyją przeciętnie około 60 dni, ale wiele obserwacji okazuje się zbieżnych z procesami obserwowanymi u znacznie bardziej długowiecznych organizmów, choćby myszy. Badania pokazały już wcześniej, że dobrym sposobem spowolnienia procesów starzenia się może być u nich znaczne ograniczenie ilości dostępnego pożywienia. Najnowsza praca pokazuje, że są i lepsze sposoby.