Zapraszamy na nasz tradycyjny przegląd najważniejszych wydarzeń dnia. Jedno jest pewne - to z pewnością nie był nudny piątek! Działo się wiele - zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Oto najważniejsze fakty w telegraficznym skrócie!

Polacy! Nic się nie stało?

Jednym z najważniejszych wydarzeń piątku był mecz Polska-Ukraina. Kibice do ostatniej chwili marzyli o zwycięstwie biało-czerwonych. Spotkanie zakończyło się jednak wynikiem 0:1. Rozstrzygającą bramkę strzelił w 64. minucie Andrij Jarmołenko.

Smutna informacja z Sewilli

O poranku agencje podały smutną informację z Hiszpanii. W jednym z hoteli w Sewilli znaleziono ciało Marii de Villoty, która była kierowcą testowym zespołu Formuły 1 Marussia, a w zeszłym roku straciła oko w wyniku wypadku na torze. Nieoficjalne źródła podają, że kobieta zmarła z przyczyn naturalnych.

Znów głośno o Snowdenie

Ojciec Edwarda Snowdena poinformował na konferencji prasowej, że widział się ze swoim synem, który kilka miesięcy temu nagłośnił istnienie kontrowersyjnego programu PRISM. Rosja jest jedynym miejscem na świecie, gdzie mój syn może czuć się bezpiecznie - stwierdził Lon Snowden. On jest bezpieczny i wolny - dodał.

Radek Agatowski ułaskawiony

Piątek przyniósł dobrą informację z Kancelarii Prezydenta - Bronisław Komorowski ułaskawił niepełnosprawnego intelektualnie Radosława Agatowskiego. Motywował swoją decyzję względami humanitarnymi.

26-letni Agatowski trafił do więzienia za kradzieże dokonywane podczas zbierania złomu. Jego sprawa wywołała ogromne kontrowersję i dyskusję o tym, jak powinien w takich sytuacjach funkcjonować wymiar sprawiedliwości.

Koniec poszukiwań 21-letniej Oli

Późnym wieczorem dotarła do nas informacja z Warszawy. Z Wisły wyłowiono ciało młodej kobiety, która została wstępnie zidentyfikowana jako zaginiona we wrześniu Ola Panoszewska. Ciało 21-latki zostało wyłowione na wysokości Tarchomina. Zauważył je przypadkowy przechodzień.

Interweniowaliśmy ws. Polaków pracujących we Francji

W piątkowym cyklu "Interwencja RMF FM" zajęliśmy się sprawą naszych rodaków, pracujących przy zbiorze jabłek w La Chapelle d’Angillon. Pokazaliśmy opłakane warunki w jakich mieszkają. Nasz korespondent Marek Gładysz poprosił o udzielenie im pomocy w polskiej ambasadzie w Paryżu i polskim konsulacie w Lyonie. Konsul Dariusz Dobrowolski obiecał, że sprawą zajmie się teraz francuska inspekcja pracy

Wandal z Gdańska zatrzymany

Pamiętacie historię zdewastowanego pomnika Ronalda Reagana w gdańskim parku? W piątek policja zatrzymała mężczyznę, który miał uszkodzić figurę. Mężczyzna przez kilka dni ukrywał się, był też poszukiwany listem gończym za inne przestępstwo.

Pokojowy Nobel przyznany

Coraz mniej niewiadomych na liście tegorocznych Noblistów. Pokojowa Nagroda została przyznana Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW). Jej inspektorzy prowadzą w Syrii misję, mającą na celu zniszczenie arsenału chemicznego w tym kraju. To jak nagrodzić w 2001 FBI za zwalczanie terroryzmu - skomentował tę sytuację na swoim blogu nasz dziennikarz Tomasz Skory. Przeczytaj cąły wpis!

Polska reforma pod lupą KE

Komisja Europejska dokładnie prześwietli rządową reformę systemu emerytalnego - poinformował wiceprzewodniczący komisji Olli Rhen w liście do Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. Jak dowiedział się reporter RMF FM, w liście do izby zrzeszającej Otwarte Fundusze Emerytalne komisarz Rehn, czyli człowiek numer dwa w Komisji pisze, że Bruksela przede wszystkim zwróci uwagę na zgodność planowanych zmian z prawem unijnym i konsekwencje budżetowe. 

Śmieciowa rewolucja do poprawki

Ustawa śmieciowa zawiera przepisy, które są niezgodne z konstytucją - przyznali w piśmie do Trybunału Konstytucyjnego marszałek Sejmu Ewa Kopacz i zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand. Wcześniej prasa poinformowała, że jeszcze w tym roku przepisy dotyczące porządku i czystości w gminach zostaną znowelizowane.